Anglies monoksidas, CO- kas tai?
Kas yra anglies monoksidas ir kaip elgtis pajutus apsinuodijimo požymius

Anglies monoksidas (CO) yra bespalvės, bekvapės ir labai toksiškos dujos. Anglies monoksidui patekus į kraujotaką sutrinka deguonies transportavimas kraujyje. Tai gali sukelti širdies ir smegenų hipoksiją.

Anglies monoksidas atsiranda dėl nepilno sudeginamo kuro, tokio kaip: gamtinės dujos, propanas, benzinas, anglis arba mazutas. Anglies monoksidas gali būti išleidžiamas visur, kur energija gaunama deginimo būdu. Tačiau pavojinga anglies monoksido koncentracija nėra tiksliai nustatyta. Ji priklauso nuo šių dujų poveikio laiko žmogui.

Galimos aukštos anglies monoksido koncentracijos priežastys gyvenamosiose patalpose:

 • Neteisingas ar nekruopštus kuro deginimo įrenginio montavimas.
 • Užsikimšę arba įtrūkę židiniai.
 • Užsikimšusios ventiliacijos angos arba per tanki izoliacija).
 • Automobilių, šienapjovių ir kt. vidaus degimo varikliai, užvesti ir palikti uždarose patalpose.
 • Nešiojami parafininiai arba dujiniai šildytuvai prastai vėdinamose patalpose.

Jeigu turimų anglies monoksido detektorių skaičius ribotas, pasirenkant jų montavimo vietas, reikia naudotis šiomis rekomendacijomis:

 1. Jeigu degimo įrenginys yra kambaryje, kuriame miega žmonės, anglies monoksido detektorių reikia sumontuoti šitame kambaryje.
 2. Anglies monoksido detektorių reikia sumontuoti patalpoje, kurioje yra įrenginys su atvira arba uždara degimo kamera.
 3. Anglies monoksido detektorių reikia sumontuoti patalpoje, kur gyventojai praleidžia didžiąją laiko dalį (pvz. svetainėje).
 4. Vieno kambario būste detektorių reikia sumontuoti kaip galima toliau nuo viryklės, bet arti miegamojo.
 5. Jeigu kuro degimo įrenginys yra mažai naudojamoje patalpoje, pvz. katilinėje, smalkių detektorių reikia sumontuoti iš karto už tos patalpos, taip, kad garso signalas būtų gerai girdimas.

 

KAIP ELGTIS ALIARMO METU!

Jeigu anglies monoksido koncentracija ore aukštesnė nei leidžiamos normos, išgirsite 4 trumpus garso signalus, kurie kartosis kas 5 sek. ir raudonas ALARM! diodas pradės mirksėti.

 • Išeikite iš pavojingų patalpų.
 • Atidarykite duris ir langus ir išvėdinti patalpas. Palikus duris ir langus atvirus, susikaupęs anglies monoksidas (CO) gali išsisklaidyti, kol atvyks pagalba ir signalizacija nebeskambės. Nors problema ir gali būti tam kartui išspręsta, anglies monoksido atsiradimo šaltinis išlieka.
 • Jeigu kas nors jaučia apsinuodijimo požymius (pykinimą, galvos skausmą) būtina nedelsiant susisiekti su greitąja pagalba.
 • Praneškite apie situaciją specialiai apmokytoms tarnyboms (pvz. gaisrininkams).
 • Po to, kai atliksite 1-4 veiksmus, jeigu signalizacija suskambės per 24 valandas, pakartoti šiuos veiksmus ir iškviesti techninio palaikymo brigadą, siekiant nustatyti CO šaltinį iš kuro deginimo įrenginių ir namų ūkio įrenginių, taip pat siekiant patikrinti prietaiso veikimą.
 • Signalizacijai suskambėjus, ją išjungti galima paspaudus TEST mygtuką. Jeigu anglies monoksido koncentracijos norma, dėl kurios suskambėjo signalizacija, išliks tokia pati, signalizacija suskambės vėl. Jei per 5 minutes signalizacija vėl įsijungia reiškia, kad anglies monoksido lygis yra labai aukštas. Tokia koncentracija kelia didžiulį pavojų.
 • Jeigu signalizacija yra melaginga, įsitikinkite ar prietaisas sumontuotas tinkamoje vietoje.